Agata Romaniuk

Pisarka, reporterka, socjolożka z doktoratem z Polskiej Akademii Nauk. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu i założycielka Grupy Reporterskiej Głośniej. Stypendystka programu rezydencyjnego Fundacji Pismo. W 2017 zainicjowała projekt badawczo-reporterski Światła Małego Miasta, który opisywał życie Polaków w najmniejszych miasteczkach. Projekt był nominowany do Grand Press Cyber.

W 2019 ukazała się jej książka reporterska „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” nominowana m.in. do nagrody Kolosy. Opowiadania i reportaże Agaty Romaniuk znalazły się także w zbiorach „Przewiew. 12 opowieści otwartych” i „Nadzieja”. Jest także autorką książki „Zapalniki zmian. Jak projektować zachowania?”. Publikuje teksty w Dużym Formacie, Przekroju, Piśmie, magazynie Non/Fiction i Reportagen. Prowadzi zajęcia z warsztatu pracy reporterskiej i z ekonomii behawioralnej.

W marcu 2021 roku ukazała się pierwsza część jej serii detektywistycznej dla dzieci „Kocia Szajka. Zagadka zniknięcia śledzi”. Od tej pory powstały również „Kocia Szajka i duchy w teatrze”, „Kocia Szajka i napad na moście” oraz „Kocia Szajka i ucho różowego jelenia”.

2022 roku przyniósł powieść „Proste równoległe”, której jedną z głównych bohaterek jest muzyka.
Niedługo w Wydawnictwie Poznańskim ukaże się zbiór reportaży o późnych, dojrzałych miłościach.

Autor zdjęcia: Ignacy Grabowski