EtnoWarsztaty dla dzieci i rodziców [ZAPISY]

Wraz z Robbem Maciągiem zapraszamy dzieci i rodziców na wspaniałą podróż po kontynencie. Trafimy na Bałkany i do Skandynawii.

Etnowarsztaty bałkańskie – piętek, 16 września, godzina 16:00.
Etnowarsztaty skandynawskie – sobota, 17 września, godzina 12:00.

Wstęp bezpłatny, ale obowiązują zapisy.
Liczba miejsc ograniczona.

Zgłoszenia prosimy kierować mailowo, pod adres: literackiswidwin@zamek.swidwin.pl
W tytule wiadomości prosimy wpisać nazwę warsztatów
W treści: imiona i nazwiska uczestników (samych dzieci / dzieci i rodziców) oraz numer kontaktowy do osoby dorosłej – rodzica lub opiekuna
Potwierdzenie zapisania na listę otrzymają Państwo w wiadomości zwrotnej, najpóźniej w ciągu dwóch dni roboczych.

Tak twórca etnowarsztatów pisze o tym spotkaniu:
Warsztaty bałkańskie to istny tygiel kulturowy, zabierzemy Was do krajów niby do siebie podobnych a jednak różnych. Odwiedzimy m.in Słowenię, Chorwację, Serbię, Bułgarię i Macedonię.
Zagramy w tradycyjną grę “Merrelus”. Poznamy stare pismo Słowian “Głagolicę” i spróbujemy swoich sił w pisaniu. Poznamy tradycyjne dla Bałkanów święto wiosny “Baba Marta” i samodzielnie wykonamy ozdobę związaną tym świętem.
Zajrzymy do bałkańskiej kuchni, pełnej rozmaitych przypraw, które postaramy się rozpoznać. Poznamy tradycyjne dania. Na koniec przyjrzymy się kolorowym zdobieniom na tradycyjnych strojach by samodzielnie popróbować je odtworzyć na kartkach papieru.
Będą zapachy, smaki i muzyka!

Podczas warsztatów skandynawskich odwiedzimy 2 kraje. W Szwecji pojedziemy na chwilę do wioski Bullerbyn, poznamy szwedzkie tradycyjne święto Midsummer, tradycyjne potrawy, dowiemy się co to fikka, czym jest szwedzki dizajn.
Tymczasem w Norwegii na dalekiej północy będziemy podziwiać zorze polarną, poznamy zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia i dlaczego w wigilię wszyscy korzystają z sauny. Posłuchamy historii i Wikingach, poznamy ich runy, zrobimy konika dalę i/lub aurorę borealis.