Katarzyna Tubylewicz

Pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego. Autorka głośnych książek reporterskich „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”, „Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą”, a także „Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami”, „Szwedzka sztuka kochania. O miłości i seksie na Północy” oraz powieści „Bardzo zimna wiosna”, „Własne miejsca”, „Rówieśniczki” i „Ostatnia powieść Marcela”.

Z języka szwedzkiego na polski przełożyła m.in. cztery powieści Majgull Axelsson i trylogię Jonasa Gardella o AIDS oraz reportaż „Strzały w Kopenhadze” Niklasa Orreniusa.

W latach 2006-2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, „Polityką” i szwedzkim pismem „Kvartal”. Była pomysłodawczynią i współautorką głośnej antologii rozmów na temat promocji czytelnictwa Szwecja czyta. Polska czyta. Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie. Od lat praktykuje jogę i jest jej nauczycielką. Razem z Urszulą Chowaniec prowadzi podcast SNACK. Sztokholmskie konwersacje Kasi i Uli.

Autor zdjęcia: Rafał Masłow