Hanna Łozowska

Dziennikarka, autorka reportaży i wywiadów, organizatorka wydarzeń kulturalnych, doktorantka, badaczka literatury niefikcjonalnej. Pisze i fotografuje dla zinu „Solidarność Codziennie” Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, po godzinach recenzuje powieść graficzną. Ukończyła półroczne warsztaty reportażu „Metafora faktu” u Włodzimierza Nowaka. Należy do Komisji Dziennikarek i Dziennikarzy przy Inicjatywie Pracowniczej.

Literatura faktu zdominowała jej czytanie, choć dla oderwania co jakiś czas sięga po prozę, poezję i komiks.

W spotkaniach z autorami stawia na elastyczność i komunikatywność. Wyznaje wyższość spontanicznych interakcji nad zaplanowanymi scenariuszami. Uważna takoż na rozmówcę, jak i słuchaczy.

Pod okiem krytyczki, znakomitej literaturoznawczyni, dr hab. Bernadetty Darskiej pisze doktorat o obrazie rynku pracy w najnowszym polskim reportażu literackim. Prowadzi zajęcia dla studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej UWM-u w Olsztynie. Wygłasza wykłady o reportażu dla instytucji kultury, występuje na medio- i literaturoznawczych konferencjach naukowych.

Prowadzi debaty i spotkania autorskie, dotąd m.in. z: Cezarym Łazarewiczem, Filipem Springerem, Pawłem Smoleńskim, Iloną Wiśniewską, Włodzimierzem Nowakiem, Martą Abramowicz i innymi.

W Świdwinie Hania poprowadzi rozmowy z Grzegorzem Kasdepke i Martą Żakowską.

Zdjęcie: Archiwum gościni