Stasia Budzisz

Stasia Budzisz jest dobrym duchem naszego festiwalu – raz w roku, bo na co dzień jest nieustraszoną reporterką. Jej poruszające relacje z Kaukazu i Europy Wschodniej możecie czytać m.in. w OKO.Press, Krytyce Politycznej, Nowe Europie Wschodniej i Przekroju. Że nie boi się niczego, Stasia przekonała czytelników w 2023 roku, gdy zajęła się historią własnej małej ojczyzny i opublikowała ją w reportażu „Welewetka. Jak znikają Kaszuby” (Wydawnictwo Poznańskie).

Debiutowała cztery lata wcześniej – książką reporterską „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach”, która weryfikowała obraz egzotycznego, kaukaskiego raju. Dziś wyrwa między europejskością a postsowieckością jest większa, a reporterka dzieli swój między Polskę a Gruzję.

Stasia jest też jurorką, towarzyszącego festiwalowi, 55. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej w kategorii reportaż prasowy.

Cieszymy się, że będzie z nami w Świdwinie!

Festiwalowe spotkanie ze Stasią Budzisz poprowadzi Kaja Puto. Zapraszamy z wielką energią. Jak znamy Stasię, to będzie wrzało!

Autor zdjęcia: Adam Słowikowski