Grzegorz Piątek

Z wykształcenia architekt. O sobie mówi, że wierzy, ale nie praktykuje.
Nie wątpimy jednak, że wierzy w architekturę i praktykuje ją w swoich książkach. Dość, by podążyć tropem „Gdyni obiecanej” i Warszawy – „Najlepszego miasta świata”. Grzegorz Piątek będzie kolejnym gościem festiwalu Literacki Świdwin.

Że odwiedzi nas autor z niezwykłym talentem, to jasne. Za „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” Grzegorz Piątek znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike 2021. Za „Gdynię obiecaną. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939” otrzymał Nike Publiczności 2023 i Nagrodą Literacką Gdynia, a także Paszport „Polityki” w kategorii literatura.

W Świdwinie wyściubimy nos w kierunku Warszawy i Gdyni, ale nie zapomnimy też o nowości wydawniczej – książce biograficznej „Starzyński. Prezydent z pomnika”. Czyżby nowości? Jej premiera w Wydawnictwie W.A.B. przypadła na kwiecień 2024, choć niektórzy pamiętają, że Starzyński interesował Piątka już w 2016 („Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego”). Do czytelnika trafia więc książka napisana na nowo.

Co łączy wszystkie te tytuły? Budowa, odbudowa i trwanie miast w szczególnych warunkach. Eksplorowanie polskości i patriotyzmu na płaszczyźnie materialnej, ograniczonej topografią, ale bogatej w znaczenia. I odbrązawianie, bo to cechuje udany reportaż.

Przyjdźcie, słuchajcie, dyskutujcie. Widzimy się w sobotę, 15 czerwca.

Spotkanie poprowadzi Hanna Łozowska.

Fot. Katarzyna Gapska