Inga Iwasiów

Inga Iwasiów napisała nam w mailu, że do Świdwina przyjedzie pociągiem, bo „samochód niweczy przygodę”. Wprawdzie w najnowszej książce, wydanej w Biuro Literackie – „Widok z okna w podróży służbowej” wybiera różne środki transportu, ale przygód w niej nie brakuje. W podróży można przecież być, kim się chce! „Nie muszę grać dobrze zorientowanej, mieszkanki, turystki, poliglotki. Kobiety robiącej zakupy, zmierzającej na spotkanie z kochankiem, kobiety ubranej dość ciepło, ale bez przesady. Kobiety nieumalowanej i niewystrojonej w tej stolicy pozornego luzu. W ogóle bez przesady, mogę być nawet autorką powieści, która wywołała poklask”.

Pełna refleksji, zdjęć i podglądactwa wprost z hotelowych pokoi, a także moszczenia samej siebie w zmieniających się okolicznościach – taka jest nowa książka, która premierę miała przed trzema tygodniami.

Inga Iwasiów jest prozaiczką, krytyczką literacką, publicystką, aktywistką, profesorką literaturoznawstwa. Na co dzień pracuje w Instytucie Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego. Współredaguje, z Jerzym Madejskim, czasopismo „Autobiografia. Literatura. Kultura. Media”. Pisze także felietony do „Dużego Formatu”. Jest również jurorką konkursów, w tym dwukrotnie Nagrody Literackiej Nike, a obecnie Poznańskiej Nagrody Literackiej oraz autorka esejów: „Gender dla średnio zaawansowanych. Wykłady szczecińskie”; „Parafrazy i reinterpretacje. Wykłady z teorii i praktyki czytania”; „Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj”; „Odmrażanie. Literatura w potrzebie”. Opublikowała prozę: „Smaki i dotyki”, „Bambino”, „Ku słońcu”, „Na krótko”, „W powietrzu”, „Pięćdziesiątka”, „Kroniki oporu i miłości”, „Późne życie”; zbiór felietonów „Blogotony”; książkę autobiograficzną „Umarł mi. Notatnik żałoby”. Najnowsza książka to „Widok z okna w podróży służbowej” (Biuro Literackie 2024), a spotkanie wokół niej na festiwalu Literacki Świdwin poprowadzi niezastąpiony Maciej Robert.

Fot. Radek Kurzaj