Piotr Oleksy

Piotr Oleksy, historyk i publicysta, od ponad dekady podróżuje po Europie Środkowej i Wschodniej, obserwując jak tworzą się nowe tożsamości. Stąd m.in. brawurowy reportaż z 2018 roku – „Naddniestrze. Terror tożsamości”, wydany przez Wydawnictwo Czarne i nominowany do nagrody Ambasador Nowej Europy w Europejskim Centrum Solidarności.

Nie możemy przestać o myśleć o Naddniestrzu i książce Piotra, obserwując geopolityczne napięcia w Europie czy rosyjski atak na Ukrainę, poprzedzony wielowarstwową propagandą.

Piotr Oleksy jest także autorem reportażu „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”, w którym tym razem sięga do miejsc dzieciństwa. Urodził się w Pleszewie, ale wychowywał i dorastał we wsi Lubin na wyspie Wolin. Za „Wyspy odzyskane” autor otrzymał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar”. A jeśli lektura zostawi w Was niedosyt, zajrzyjcie na prowadzone przez Piotra “Opowieści z archipelagu”.

Piotr Oleksy na co dzień pracuje na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Nową Europą Wschodnią”, miesięcznikiem „Znak”. Zajmuje się także promocją kultury. W 2019 roku zainicjował w Poznaniu cykl spotkań „Spojrzenie na Wschód”. Od kilku lat bada, tłumaczy i promuje powojenną historię wysp Wolin, Uznam i Karsibór, rozwijając platformę “Archipelag Pamięci”. Na festiwalu Literacki Świdwin jest także jednym z jurorów konkursy na reportaż prasowy.

Człowiek renesansu? Przekonajcie się sami!

Festiwalowe spotkanie poprowadzi Anna Gwizdowska.

Fot. Artur Kubasik