Zbigniew Parafianowicz

Kilka miesięcy po wybuchu wojny w Ukrainie internet obiegły zdjęcia Wołodymyra Żełeńskiego i Andrzeja Dudy w serdecznym uścisku. Polski rząd uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, o Polkach i Polakach szumnie pisano „otworzyli serca i mieszkania”. W książce „Polska na wojnie” (Wydawnictwo Czerwone i Czarne) Zbigniew Parafianowicz pochyla się nad rozgrywkami wielkiej i małej polityki, sprawdza, co działo się w Pałacu Prezydenckim i służbach specjalnych po 24 lutego 2022 r., przywołuje rozmowy z Ukraińcami, Amerykanami i Niemcami, pozwalające zrekonstruować polityczne układy.

Między innymi o tym Zbigniew Parafianowicz będzie opowiadał w rozmowie z Piotrem Oleksym w niedzielę, 16 czerwca w Świdwinie.

Zbigniew Parafianowicz jest politologiem i absolwentem filologii rumuńskiej. Pracował w „Życiu”, „Nowym Państwie” oraz „Fakcie”, obecnie jest redaktorem w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. W pracy reporterskiej koncentruje się na Europie Wschodniej, państwach dawnego ZSRR i wojskowości. Za napisany wspólnie z Michałem Potockim reportaż „Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę” (Wydawnictwo Czarne) znalazł się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Fot. Grzegorz Olkowski