O festiwalu

54. OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL LITERACKI

im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej

Początki świdwińskiego festiwalu sięgają 1970 roku. To wtedy Stanisław Misakowski, ówczesny kierownik Świdwińskiego Ośrodka Kultury, zainicjował konkurs poetycki. Na patrona konkursu obrał Jana Śpiewaka – warszawskiego poetę i eseistę. Od roku 2004 konkurs nazwano im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej (zmarłej poetki i żony patrona konkursu).

Przez lata świdwiński zamek był miejscem spotkań wielu cenionych poetów. W skład jury wchodzili wybitni krytycy i poeci, tacy jak: Anna Kamieńska, Paweł Śpiewak, Stanisław Misakowski, Zbigniew Herbert, Zbigniew Bieńkowski, Jerzy Kwiatkowski, Krzysztof Karasek, Piotr Műldner-Nieckowski, Lech M. Jakób.

W 2020 roku w Świdwińskim Ośrodku Kultury postanowiliśmy rozszerzyć formułę i zorganizować kilkudniowe wydarzenie. Do tematów poetyckich dołączyliśmy te związane z prozą, a szczególnie literaturą faktu. Konkurs oraz pozostałe ujęte w programie wydarzenia, przede wszystkim spotkania autorskie, koncerty, wystawy, mają stać się okazją do wymiany wrażeń, opinii i do prowadzenia rozmów o współczesnej literaturze i kulturze.

Edycja 2022 przyniosła nowy kształt konkursu na reportaż, który tym razem skierowany był do osób, które już opublikowały swój tekst w prasie drukowanej lub tradycyjnej. 

W 2023 roku przystąpiliśmy do Koalicji Letnich Festiwali Literackich, a wydarzenie po raz pierwszy odbędzie się w czerwcu. Program będzie wzbogacony o kolejne aktywności towarzyszące – warsztaty, spacery i spotkania na świeżym powietrzu.

21 — 25 czerwca 2023

OUR STAFF

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod tempor invidunt ut labore dolore magna aliquyam erat, sed diam voluptua. At vero eos et accusam et justo duo dolores et ea rebum.